«Η οικονομική κρίση δείχνει να επηρεάζει την εξέλιξη του σακχαρώδη διαβήτη, απορρυθμίζοντας τους ήδη διαβητικούς ασθενείς που αμελούν τη ιατρική τους φροντίδα, επειδή δυσκολεύονται να καλύψουν τα έξοδα που συνεπάγεται η συντήρηση της θεραπείας τους, μειώνοντας ακόμα και τις επισκέψεις στον διαβητολόγο τους, με το ποσοστό να κυμαίνεται γύρω στο 30%» τονίζει σε δηλώσεις της η παθολόγος-διαβητολόγος Δρ Ελισάβετ Ηλιάδου, με αφορμή πρόσφατη έρευνα για τις επιπτώσεις της κρίσης στο διαβήτη και την παχυσαρκία.
Διάβασε περισσότερα: Σημαντική αύξηση της παχυσαρκίας στα ελληνικά νησιά